18 Φεβ 2010

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ: 92-72

Χωρίς να παίξει καλό μπάσκετ και χάνοντας από το ξεκίνημα του αγώνα την επαφή με το σκορ, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 92-72 από τον Ολυμπιακό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας για την 17η αγωνιστική της Α1.

Ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και βρέθηκε από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ, το οποίο ήταν σε πολύ υψηλά επίπεδα από την πρώτη περίοδο (33-21 με τρίποντο του Teodosic). Οι γηπεδούχοι είχαν πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας (10/12 δίποντα) και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο, ανεβάζοντας τη διαφορά και στους 20 πόντους (49-29). Ο ΠΑΟΚ ωστόσο κατάφερε να μειώσει σε 53-37 στη λήξη του ημιχρόνου, με τον Παπαδόπουλο να πετυχαίνει δύσκολα καλάθια.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη περίοδο, όπου ο Ολυμπιακό ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (80-48). Ο Kenny Gregory που ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα και ο Chris Monroe πέτυχαν περισσότερους από τους μισούς πόντους του ΠΑΟΚ, που έκανε καλύτερη εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο του αγώνα, μειώνοντας την διαφορά.

Τα Δεκάλεπτα: 33-21, 53-37, 80-48, 92-72
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Παπαλουκάς 2, Penn 2, Childress 13 (1), Vujcic 10, Teodosic 8 (2), Παπανικολάου 2, Halperin 11, Kleiza 13 (2), Μαυροκεφαλίδης 8, Γλυνιαδάκης 10, Σχορτσιανίτης 7.
ΠΑΟΚ: Monroe 17 (2), Καυκής 6, Gregory 20 (1), Ταπούτος, Καλλές 2, Δεμερτζής 4, Καλαϊτζίδης, Παπαδόπουλος 11, Helliwell 2, Drobnjak 4, Gecevski 6.