18 Μαρ 2010

Ηλυσιακός – ΠΑΟΚ: 77-81

Πολύ δύσκολη, αλλά εξαιρετικά μεγάλης σημασίας νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 81-77 του Ηλυσιακού στην Αθήνα και ύστερα από συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση. Στην κανονική του διάρκεια ο αγώνας ήταν ισόπαλος 63-63, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η πρώτη νίκη του ΠΑΟΚ στην Αθήνα, μετά από 26 μήνες (τελευταία νίκη επί του Πανελληνίου στην Αθήνα με 70-66 στις 5/1/2008).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι πολύ άστοχος κι αυτός φάνηκε κι από το πολύ χαμηλό σκορ της πρώτης περιόδου, όπου ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 7-8, αλλά χωρίς να παίξει καλό μπάσκετ. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε δραματικά και στη δεύτερη περίοδο, όπου ο Ηλυσιακός πήρε το προβάδισμα με 27-24 στο ημίχρονο, εκμεταλλευόμενος και μία τεχνική ποινή που ουσιαστικά χρεώθηκε στον ΠΑΟΚ χωρίς λόγο.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο και με τρίποντο του Milisavljevic δημιούργησε τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι (30-39), αλλά δεν κατάφερε να καθαρίσει εκεί το παιχνίδι. Ο Ηλυσιακός να και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 41-47 στο 30΄, ξεκίνησε με σερί 7-0 την τέταρτη περίοδο, προηγήθηκε 48-47 και το παιχνίδι είχε συναρπαστική εξέλιξη ως το τέλος. Ο Milisavljevic με καθοριστικό τρίποντο ισοφάρισε 63-63 στα 21΄΄, ο Παπανικολάου αστόχησε στην τελευταία επίθεση του αγώνα και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο ΠΑΟΚ έχασε σχετικά γρήγορα τον πολύ καλό Παπαδόπουλο με 5 φάουλ, αλλά κατάφερε να προηγηθεί αρχικά με 70-73 και στη συνέχεια με "γκολ-φάουλ" του Ταπούτου και κάρφωμα του Gregory με 74-79. Οι γηπεδούχοι απλά μείωσαν 77-79 με τρίποντο, για να διαμορφώσει το τελικό 77-81 με δύο βολές ο Μilisavljevic.

Τα Δεκάλεπτα: 7-8, 27-24, 41-47, 63-63 (κανονική διάρκεια), 77-81
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Carter 9 (1), Καρύδας 11 (1), Cummings 15 (1), Παπανικολάου 8, Χατζής 6 (1), Αθανασούλας 3, Σιούτης 11 (3), Hunter 11, Ιωάννου 3 (1), Κασελάκης.
ΠΑΟΚ: Monroe 10 (1), Καυκής, Gregory 15 (1), Ταπούτος 8 (1), Δεμερτζής, Milisavljevic 8 (2), Καλαϊτζίδης, Παπαδόπουλος 16, Γιαννακίδης, Drobnjak 11 (1), Gecevski 13 (2).